Czwarta Niedziela Wielkiego Postu

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
22 marca 2020

Apelujemy do wiernych naszej parafii, aby w tych dniach pozostali w domach, korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Nieuczestniczenie w Mszy świętej niedzielnej w tych warunkach nie jest przejawem braku pobożności i wiary, lecz wyrazem troski o dobro wspólne i miłości Boga obecnego w drugim człowieku. Pamiętajmy, że dyspensa od uczestnictwa we Mszy świętej to nie jest zakaz.
   Jeśli to konieczne, niech w Mszy świętej uczestniczą tylko wierni, którzy zamówili daną intencję wraz z najbliższą rodziną.

Zgodnie postanowieniami wynikającymi z rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. oraz postanowieniem Naszego Księdza Biskupa na Mszy świętej, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła, łącznie nie może być więcej niż 50 osób.
    Zachęcamy do przyjmowania komunii świętej na rękę. ( jak to uczynić godnie i poprawnie pokazuje filmik. KLIKNIJ).

Ze względu na stan epidemii i ograniczeń, będzie w każdą niedzielę dodatkowa Msza święta o godz. 14.30!!!

Bardzo prosimy, aby wierni w duchu odpowiedzialności podporządkowali się tym ograniczeniom.
      Zachęcamy wiernych do korzystania z transmisji Mszy świętych w telewizji, radiu i Internecie oraz do przyjmowania Komunii świętej duchowej.
      Niech ten czas będzie rzeczywiście spędzony przed środkami społecznego przekazu i przeżyty w duchu głębokiej wiary.
   Módlmy się w naszych domach we wspólnocie rodzinnej odprawiając nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, jeżeli nie uczestniczymy w tych nabożeństwach w Kościele.
     Więcej informacji na temat transmisji Mszy św. w zakładce: OGŁOSZENIA / W CZASIE EPIDEMII.

Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Wielki Post, który obecnie przeżywamy, to wyjątkowa okazja do nawrócenia, do odnowienia naszej przyjaźni z Bogiem. To trudny czas w dobie epidemii, ale niech stanie się czasem powracania do korzeni wiary i zadziwienia nad tajemnicą Bożej miłości, której wyrazem jest też stała obecność Pana Jezusa w Eucharystii. Dobrze wykorzystajmy ten czas, aby ugruntować w sobie człowieka prawego sumienia i autentycznie zaangażowanego w budowanie królestwa Bożego.

W środę w Pinczynie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

Mimo, że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Należy do nich Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w najbliższą środę, 25 marca. W tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła. Msze święte tego dnia w naszym kościele sprawujemy o godz. 7.00; 17.30 i 18.00.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę. Uroczyste przystąpienie do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego w naszym kościele odbędzie się w środę podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Osoby pragnące podjąć te zobowiązania niech się wcześniej zgłoszą.

Niech głębokim przeżyciem czasu Wielkiego Postu jest intensywniejsza modlitwa osobista. Sprzyjał temu będzie udział w nabożeństwach wielkopostnych:
  • w piątki w naszym kościele parafialnym o godz. 17.00 odprawiamy Drogę krzyżową z Mszą świętą,
  • w kościele filialnym w Górze nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00,
  • a w niedziele o godz. 15.30 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

Jest do nabycia prasa katolicka: czasopismo „Pielgrzym” oraz „inne czasopisma” prosimy odebrać w zakrystii ci, co zamówili.

Rozpoczęła się już wiosna, a więc czas wiosennych porządków, również na cmentarzach. Bardzo prosimy, aby w tym trudnym czasie dla wszystkich, w miarę możliwości, śmieci z grobów naszych bliskich zabierać do swoich domów.