Czwarta Niedziela Zwykła 2021

CZWARTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
31 stycznia 2021

Przypominamy, że w kościele zachowujemy odstęp i zasłaniamy nos i usta maseczką ochronną. Nie jesteśmy z tego zwolnieni!!! Bardzo prosimy o kategoryczne przestrzeganie tych wytycznych!!!
Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych!!!

Ostatnia niedziela stycznia to Światowy Dzień Trędowatych. Na trąd chorują tysiące ludzi, którzy często z powodu tej choroby są wykluczani ze społeczeństwa, spychani na margines życia. Pomódlmy się dzisiaj w intencji trędowatych, a także ich opiekunów, którzy z wielką miłością codziennie się nimi opiekują. Prośmy Boga także o to, żebyśmy nikogo nie przesuwali na margines życia.

We
wtorek 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Msze Święte z błogosławieniem świec o godz. 7.00, 10.30, 17.00 i 18.00, w Górze o godz. 16.00. Pamiętajmy o osobach konsekrowanych, które oddały życie w służbie Bogu i Kościołowi. Warto wspomnieć o setkach domów pomocy, domów dziecka, przedszkoli, szkół, ośrodków wychowawczych, szpitali i hospicjów, w których codziennie służą osoby konsekrowane, które dzięki temu są świadkami Boga pełnego miłości i miłosierdzia. Kolekta przeznaczona jest na zakony klauzurowe.

Dzieci klasy III przygotowujące się do Pierwszej Komunii św. przychodzą ze świecami na Mszę św. o godz. 17.00.

We
wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego.

W
środę powierzymy naszą codzienność Matce Bożej Nieustającej Pomocy podczas nowenny o godz. 18.00.
Wspominamy też św. Błażeja,
biskupa i męczennika, patrona chorych na gardło. Po Mszach Świętej o 7.00 i 18.00 obrzęd błogosławieństwa św. Błażeja.

W
czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 7.00.

W tym tygodniu Dni Eucharystyczne: Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota.
W pierwszy czwartek miesiąca o godz. 18.00 modlitwy za powołanych i o nowe, liczne, święte powołania do służby w Kościele.
W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusa. Spowiedź święta od 16.00 do 17.30. Zapraszamy szczególnie rodziców i młodzież przygotowującą się do bierzmowania, wszystkich odprawiających pierwsze piątki.
W pierwszą sobotę miesiąca, okazja do spowiedzi i Komunii Świętej wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy i znieważenia. Róże różańcowe zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00 (na Adorację Najświętszego Sakramentu z różańcem). Nie będzie na tradycyjnego spotkanie w salce.

Dzisiaj kolekta na budujące się nowe kościoły. Bóg zapłać za złożone ofiary. Za tydzień po Mszach św. zbiórka na odbudowę kościoła w Kasparusie.

Jest do nabycia prasa katolicka: nowy nr czasopisma „W Rodzinie” wyłożony na stoliku pod chórem.

W ubiegłym tygodniu odbył się pogrzeb śp. Piotra Mikołajewskiego, lat 61, zam. ul. Mostowa. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Kończy się czas śpiewania kolęd, jak również czas dekoracji bożonarodzeniowej. We wtorek po Mszy św. wieczornej zapraszamy panów do zdjęcia lampek choinkowych, a młodzież do wyniesienia żłóbka. W środę po wieczornej Mszy św. zapraszamy panów do wyniesienia choinek z kościoła.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

• w piątek 5 lutego – św. Agata (ok. 235-251), dziewica i męczennica;

• w sobotę 6 lutego – święci męczennicy Paweł Mika (1565-1597) i Towarzysze, pierwsi męczennicy Dalekiego Wschodu.

ODEZWA   BISKUPA   PELPLIŃSKIEGO
W   SPRAWIE   ZBIÓRKI   NA   ŚWIĄTYNIĘ   W   KASPARUSIE

Siostry i Bracia,

W dzisiejszej Ewangelii św. Marek opowiedział nam jak Jezus wszedł w szabat do synagogi w Kafarnaum i tam nauczał. Od dwóch tysięcy lat Chrystus Pan naucza, daje Siebie i obdarza nas łaską. Najczęściej dzieje się to w przestrzeni świętej, jaką jest kościół. To przecież w tym miejscu Wasza wspólnota słucha Bożego Słowa, karmi się Ciałem Chrystusa, doświadcza przebaczenia w spowiedzi świętej; to w tym kościele mają miejsce najważniejsze wydarzenia w życiu rodziny: chrzest dziecka, ślub, ostatnie pożegnanie tych, którzy odeszli; to ściany tej świątyni są świadkami modlitw, radosnych podziękowań i przepełnionych bólem próśb kierowanych ku Bogu. To wszystko sprawia, że kościół jest miejscem świętym oraz szczególnym punktem odniesienia dla każdej wspólnoty chrześcijan.
Niestety w nocy z 30 na 31 grudnia 2020 r. mieszkańcy Kasparusa w dekanacie skórzeckim patrzyli jak ich kościół jest trawiony przez płomienie ognia. Pewnie niewyobrażalny jest żal i ból, pojawiający się w sercu wierzącego, który widzi pożar tak ważnego dla niego miejsca. Jako wspólnota diecezjalna chcemy być solidarni z mieszkańcami Kasparusa i pomóc im, aby mogli za jakiś czas cieszyć się ponownie swoją świątynią.
W związku z powyższym, w najbliższą niedzielę, 7 lutego br., przeprowadzimy przed każdym kościołem diecezji pelplińskiej zbiórkę do puszek na ten cel. Dziękuję za trud ratowania świątyni w czasie pożaru wszystkim strażakom i służbom oraz za zainteresowanie władz państwowych i samorządowych jej odbudową. Wspólnota wiernych Kasparusa liczy li tylko 120 osób, a pomimo to przed 100 laty piękny kościół został zbudowany. Dzisiaj jest to niemożliwe bez naszej pomocy oraz konkretnego - wykraczającego poza deklaracje - wsparcia władz świeckich, na które wszyscy liczymy. Już dzisiaj dziękuję za zrozumienie i solidarność oraz proszę Was, drodzy diecezjalnie, o wsparcie tej inicjatywy, a jednocześnie o nieustanną troskę o Wasze kościoły.
Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, Syn i Duch Święty.

+ Ryszard Kasyna
Biskup Pelpliński