Druga Niedziela Wielkiego Postu

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
8 marca 2020

Dziś przypada druga niedziela Wielkiego Postu. Kościół na różne sposoby pragnie nam pomóc, abyśmy ten święty czas przeżywali z jak największym pożytkiem. Czyni to zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentu pojednania i pokuty. Czyni to także przez organizowanie w tym czasie rekolekcji, dni skupienia czy specjalnych nabożeństw pokutnych: Drogi krzyżowej i Gorzkich żali.

W Kościele powszechnym przeżywamy niedzielę ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Naszymi modlitwami obejmujemy tych, którzy głoszą Ewangelię na krańcach ziemi. Oni często na wzór Chrystusa cierpią prześladowania i płacą najwyższą cenę z własnego życia za swoją posługę. Dzisiaj zbiórka do puszek na ten cel. Bóg zapłać za złożone ofiary.

Dzisiaj, 8 marca, obchodzimy też Dzień Kobiet. Choć to świecka tradycja, pamiętajmy w modlitwach o wszystkich niewiastach, zwłaszcza o matkach wielodzietnych rodzin, o samotnych pannach i wdowach, o kobietach poniżanych i prześladowanych w wielu częściach świata. Polecajmy ich życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

Wpatrzeni w Ukrzyżowanego, który dla nas złożył w ofierze swoje życie, podejmujmy trud dobrowolnego umartwienia, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i naszych bliźnich. Zróbmy dobre postanowienia, powstrzymujmy się od udziału w głośnych rozrywkach, od spożywania napojów alkoholowych, palenia papierosów, aby w ten sposób wynagrodzić Bogu grzechy pijaństwa, rozwiązłości, nieuczciwości i wszelki brak pokory. Nie zapominajmy, że Wielki Post jest czasem pokuty i modlitwy. Niech go nie zakłócą huczne spotkania czy imprezy rozrywkowe. Kochani rodzice, z większą troską spojrzyjcie w tym czasie na swoje dzieci. To na Was spoczywa obowiązek dobrego wychowania młodego pokolenia, także w duchu tradycji i naszej polskiej pobożności.

W środę w Pinczynie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. W kościele filialnym w Górze Nowenna do MBNP o godz. 17.00.

W piątek, 13 marca, przypada 7. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie i w wierności Ewangelii prowadził Kościół przez burzliwe współczesne czasy.

Włączmy się w głębokie przeżycie czasu Wielkiego Postu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych:
w piątki w naszym kościele parafialnym o godz. 17.00 odprawiamy Drogę krzyżową z Mszą świętą, w kościele filialnym w Górze nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00,
a w niedziele o godz. 15.30 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.

Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

Jest do nabycia prasa katolicka: czasopismo W Rodzinie”, „Pielgrzym”, dla dzieci marcowy numer Małego Gościa Niedzielnego” oraz „inne czasopisma” prosimy odebrać w zakrystii ci, co zamówili.

Zapraszamy na pielgrzymkę parafialną Polska – Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 2 - 8 lipiec 2020. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa. Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS. Prosimy o zapisy i przedpłaty (400 zł) do końca marca. Liczba miejsc z dnia na dzień jest coraz mniejsza!!!

W tym tygodniu odbyły się dwa pogrzeby: śp. Grzegorza Brachowskiego, lat 51, z ul. Ciskiej; oraz śp. Kazimierza Zaręby, lat 55, z Pałubinka. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…