Dwudziesta Druga Niedziela Zwykła 30.08.2020

DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
30 sierpnia 2020

Cały czas docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, a szczególnie za dzieci wracające do szkół, apelujemy ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Wakacje, urlopy dobiegają końca. Na progu nowego roku szkolnego Kościół apeluje o dołożenie wszelkich starań, aby uczestnictwo dzieci i młodzieży w katechezie szkolnej było od samego początku pełne świadomego zaangażowania. Wzrost wiary i wrażliwość na prawo Boże dokonuje się przez systematyczne słuchanie i rozważanie słowa Bożego na katechezie i podczas niedzielnej Eucharystii, która jest osobistym spotkaniem z Panem. Przy tej okazji przypominamy rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.

We wtorek 1 września rozpoczęcie nowego roku szkolnego i katechetycznego. Weźmy licznie udział we Mszy Świętej z prośbą o błogosławieństwo Boże i Dary Ducha świętego w nowym roku.
W Pinczynie i w Górze Msze św. o godz. 9.00.

We wtorek przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Naszą powinnością jest pamiętać o poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945 na frontach i w obozach oraz o pomordowanych po zakończonej wojnie w więzieniach politycznych. Prośmy Pana, aby ofiara ich życia nie była daremna. Msza święta w ich intencji będzie o godz. 18.00.

We wtorek nowenna do św. Antoniego wyjątkowo po Mszy św. o godz. 18.00!!!

W środę powierzymy wszystkie nasze sprawy Matce Bożej Nieustającej Pomocy podczas nowenny o godz. 18.00. W Górze Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

Spotkanie rodziców i dzieci klas IV w sprawie Pierwszej komunii w czwartek po Mszy świętej o godz. 18.00.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

OKAZJA DO SPOWIEDZI ŚW. BĘDZIE W PIĄTEK, 4 WRZEŚNIA, OD GODZ. 16.00 DO 17.30. Zachęcamy wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny.
       Przypominamy wszystkim kandydatom do bierzmowania z obecnej klasy VIII o obowiązkowej comiesięcznej spowiedzi św. Pamiętajmy, że nie sama spowiedź konkretnie w Pierwszy Piątek Miesiąca jest celem tego nabożeństwa. Spowiedź może być w każdy inny dzień, stanowiąc przygotowanie do przyjęcie Chrystusa, i trzeba powiedzieć jeszcze coś – nie jest Pierwszym Piątkiem Miesiąca spowiedź, nawet podpis na karteczce i do domu bez udziału we Mszy św., i przyjęciu Komunii św. Niestety tak robią dzieci i często też dorośli – co można to zaobserwować w każdym kościele. Bo sens Pierwszych Piątków polega na przyjęciu Komunii św. Wynagradzającej. To jest istota tego nabożeństwa.
     W czwartek podczas Mszy Świętej o godz. 18.00 dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej.
         W piątek pragniemy wypełnić prośbę Pana Jezusa o modlitwę wynagradzającą za grzechy nasze i całego świata, co uczynimy podczas pierwszopiątkowego nabożeństwa i Mszy Świętej wynagradzającej Bożemu Sercu w naszym kościele o godz. 18.00.
    W sobotę czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej matczynej opiece naszą codzienność. Róże różańcowe zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00 (na Adorację Najświętszego Sakramentu z różańcem). Nie będzie na tradycyjnego spotkanie w salce.

W piątek udamy się z posługą duszpasterską do wszystkich chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej od godz. 8.00. Jeżeli ktoś obawia się jeszcze epidemii, to może telefonicznie odmówić wizytę kapłana.

Zmarł ś.p. Zdzisław Rogaliński, lat 31, zam. w Karolewie. Pogrzeb odbył się we wtorek (25.08.). Zdrowaś Maryjo... Wieczny odpoczynek...

Dzisiaj zbiórka do puszek na rzecz pogorzelców z Osowa Leśnego.

Zbliża się nasze parafialne dziękczynienie za plony - Dożynki będą 13 września na Mszy świętej o godz. 10.30. O przygotowanie kościoła, dekoracji wokół ołtarza prosimy mieszkańców ulic: Mostowej i Głównej.

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej zaprasza na kolejne spotkanie młodych „Modlitwa z Wami za Was 2”, które odbędzie się 5 września w Pelplinie, w godzinach 11.00 – 19.30. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakacie. Będzie to doskonała okazja, żeby zawierzyć Panu Bogu nowy rok szkolny i akademicki.

Załącznik nr 1

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oferuje kolejną edycję Studiów Podyplomowych w zakresie katechetyczno-teologicznym, które są skierowane zarówno do nauczycieli innych przedmiotów i uprawniają do uczenia religii, jak również do osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy teologicznej. Studia Podyplomowe realizowane będą w Pelplinie i w Toruniu.
      Szczegółowe informacje dotyczące charakterystyki studiów oraz rekrutacji znajdują się na stronie https://www.teologia.umk.pl/student/studia-podyplomowe/ Dane kontaktowe Wydziału Teologicznego to: tel. (056) 611 4990, 611 4994, e-mail: teologia@umk.pl. Informacji udziela również ks. prof. Janusz Szulist (szulist@umk.pl).

Załącznik nr 3

W tym tygodniu patronuje nam:

• 3 IX – św. Grzegorz Wielki (ok. 540-604), papież, wybitny teolog i reformator, doktor Kościoła.