Dwudziesta Pierwsza Niedziela Zwykła 23.08.2020

DWUDZIESTA PIERWSZA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
23 sierpnia 2020

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. Nasz powiat starogardzki jest zagrożony wejściem do strefy żółtej (strefa różowa). W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apelujemy ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych.

Przed nami ostatni tydzień sierpnia – miesiąca trzeźwości, a dla wielu ostatnie dni urlopów i wakacji. Starajmy się jak najlepiej wykorzystywać ten czas na pogłębienie naszych wzajemnych relacji rodzinnych czy przyjacielskich, na dobrą lekturę i budujące rozmowy. Zachęcam przy tej okazji do lektury książek i prasy katolickiej.

Dzisiaj przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Dzień ten został ustanowiony przez Parlament Europejski w 2008 roku, a termin jego obchodu związany jest z datą podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Po raz pierwszy był publicznie obchodzony dopiero w 2011 roku w Warszawie. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tzw. poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać. Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

We
wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego.

W środę ponownie nasze myśli i serca skierujemy na Jasną Górę, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. W wielu naszych kościołach trwa specjalna nowenna przed tą uroczystością. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.
W Górze Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

W czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego WYJĄTKOWO po Mszy św. o godz. 18.00.

W sobotę, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy Męczeństwo Świętego Jana Chrzciciela. Jest to drugie wspomnienie w kalendarzu liturgicznym tego świętego, po czerwcowej uroczystości jego narodzenia (24 czerwiec). Za swoją bezkompromisową postawę Jan Chrzciciel, podobnie jak inni prorocy, a później Apostołowie, zapłacił najwyższą cenę. Tego dnia będziemy prosili go o ład moralny w naszych rodzinach, wspólnotach i w naszym całym narodzie.

Jest do nabycia prasa katolicka: na stoliku wyłożony jest nowy nr „Pielgrzyma” i czasopismo W Rodzinie oraz są jeszcze inne czasopisma katolickie. Ofiary za nie można zostawić w koszyku na stoliku. Po drugiej stronie znajdują się czasopisma „ze starą datą”, które można zabrać do domów za darmo.

W naszych modlitwach nie zapominajmy o wypoczywających na wakacjach – to już ostatni tydzień. Prośmy Matkę Boga i naszą o ich wzrost duchowy, dobry, ubogacający wypoczynek i szczęśliwy powrót do domu.

Dzisiaj jest nasza kolekta inwestycyjna na cele gospodarcze. Ofiary można wpłacać również na koto parafialne (zakładka Konto Bankowe). Za wszystkie złożone ofiary na ten cel składamy Serdeczne Bóg zapłać!!!
Za tydzień w niedzielę zbiórka do puszek na rzecz pogorzelców z Osowa Leśnego.

Zmarł ś.p. Zdzisław Rogaliński, lat 31,
zamieszkały w Karolewie. Pogrzeb odbędzie się we wtorek (25.08.) o godz. 12.00. Rożaniec za zmarłego w poniedziałek w Kościele w Pinczynie po Mszy św. wieczornej ok. 18.30. W czasie różańca będzie okazja do spowiedzi świętej. Zdrowaś Maryjo... Wieczny odpoczynek...

W najbliższą sobotę 29 sierpnia od godz. 10.00 do 21.00, w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej w Białogórze odbędzie się wydarzenie ewangelizacyjne „Wielki Połów”. Jest to doskonała okazja by na koniec wakacji przeżyć wartościowy czas połączony z nadmorskim wypoczynkiem. Wydarzenie jest bezpłatne, a w programie przewidziane są ciekawe konferencje, świadectwa i warsztaty dla osób w każdym wieku oraz występy artystyczne, koncert uwielbienia i Msza Święta. By ułatwić uczestnictwo rodzicom w trakcie wydarzenia będzie zorganizowana opieka dla dzieci. Szczegóły na stronie internetowej www.dombialogora.pl.

Wielki Połów

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej zaprasza na kolejne spotkanie młodych „Modlitwa z Wami za Was 2”, które odbędzie się 5 września w Pelplinie, w godzinach 11.00 – 19.30. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na plakacie. Będzie to doskonała okazja, żeby zawierzyć Panu Bogu nowy rok szkolny i akademicki.

Załącznik nr 2

• 24 VIII – św. Bartłomiej Apostoł (†około 70), powołany przez Pana Jezusa do grona Dwunastu.

• 27 VIII – św. Monika, matka św. Augustyna (354-430), która swoją wytrwałą modlitwą wyprosiła jego nawrócenie.

• 28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem; doktor Kościoła.