Dwudziesta Szósta Niedziela Zwykła 27.09.2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
DWUDZIESTA SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
27 września 2020

 
Cały czas docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, a szczególnie za dzieci wracające do szkół, apelujemy ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych. Pamiętajmy też o uważnym, spokojnym przyjmowaniem Komunii świętej czy to na język, czy na rękę. Niech nie będzie pośpiechu i gwałtownych ruchów, by móc uniknąć jakiegokolwiek kontaktu.

 
Dzisiejsza niedziela w Kościele w szczególny sposób jest poświęcona migrantom i uchodźcom. W tym roku jest to już 106. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Osobistymi modlitwami obejmijmy ludzi, którzy opuścili swój dom rodzinny z powodu toczących się wojen, prześladowań i terroru. Prośmy Bożą Opatrzność, aby dzięki pomocy dobrych ludzi znaleźli dla siebie bezpieczne miejsce.
 
Dziś obchodzimy także Światowy Dzień Turystyki. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się w 1980 roku pod hasłem „Wkład turystyki dla zachowania dziedzictwa kulturowego, pokoju i wzajemnego zrozumienia”. W tym duchu warto promować podróże do miejsc świętych. Ruch pielgrzymkowy istnieje w Kościele od wieków.
 

Dzisiaj w naszej parafii uroczyste wprowadzenie do pełnego udziału we Mszy św. dzieci klas IV Szkoły Podstawowej. To ich Pierwsza Komunia święta. Otoczmy ich naszą serdeczną modlitwą. Dzieci pierwszokomunijne przeżywając Biały Tydzień w poniedziałek, wtorek i środę uczestniczą we Mszy św. o godz. 18.00, w czwartek i piątek o 17.00 w nabożeństwie różańcowym dla dzieci i we Mszy św. o godz. 17.30. W poniedziałek po Mszy św. dzieci otrzymają pamiątkowy obrazek. Nie ma w niedzielę popołudniowego nabożeństwa dla dzieci.
 
We wtorek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. Parafia Zblewo zaprasza wszystkich na swój odpust parafialny ku czci św. Michała na godz. 18.00.
 

We wtorek nowenna do św. Antoniego po Mszy św. o godz. 7.00.
 
W środę tradycyjnie gromadzimy się na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. W Górze Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 17.00!!!
 

W czwartek po Mszy św. o godz. 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 
W najbliższy czwartek rozpoczyna się październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcamy dzieci, młodzież i dorosłych do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwie różańcowym, które w naszym kościele będziemy odprawiali o godz. 18.00. Tych, którym trudniej dotrzeć do kościoła, prosimy o wspólne odmawianie różańca w domach. W naszych modlitwach pamiętajmy też o studentach rozpoczynających rok akademicki. Nabożeństwo różańcowe dla dzieci z dziesiątką różańca, rozważaniem i komunią świętą o godz. 17.00.
   W Górze nabożeństwo różańcowe w dzień powszedni o godz. 17.00, a w niedzielę o godz. 11.30.

 
W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.
        W czwartek podczas wieczornej Eucharystii o godz. 18.00 będziemy prosili o liczne i święte powołania do kapłaństwa, o wytrwanie dla tych, którzy zostali już powołani do pracy w Kościele.
     W pierwszy piątek okazja do spowiedzi świętej w naszym kościele będzie w następujących godzinach: 16.00 – 17.30. Przypominamy wszystkim kandydatom do bierzmowania z obecnej klasy VIII o obowiązkowej comiesięcznej spowiedzi św. Pamiętajmy, że nie sama spowiedź konkretnie w Pierwszy Piątek Miesiąca jest celem tego nabożeństwa. Spowiedź może być w każdy inny dzień, stanowiąc przygotowanie do przyjęcie Chrystusa, i trzeba powiedzieć jeszcze coś – nie jest Pierwszym Piątkiem Miesiąca spowiedź, nawet podpis na karteczce i do domu bez udziału we Mszy św., i przyjęciu Komunii św. Niestety tak robią dzieci i często też dorośli – co można to zaobserwować w każdym kościele. Bo sens Pierwszych Piątków polega na przyjęciu Komunii św. Wynagradzającej. To jest istota tego nabożeństwa. O godz. 18.00  Msza Święta i nabożeństwo pierwszopiątkowe ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa.
       
W pierwszą sobotę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki oddajemy nasze rodziny i całą wspólnotę parafialną – Róże różańcowe zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00 (na Adorację Najświętszego Sakramentu z różańcem). Nie będzie na tradycyjnego spotkanie w salce.
 

W piątek udamy się z posługą duszpasterską do wszystkich chorych i seniorów naszej wspólnoty parafialnej od godz. 8.00. Jeżeli ktoś obawia się jeszcze epidemii, to może telefonicznie odmówić wizytę kapłana.
 
Dzisiaj w niedzielę 27 września przypada 81. Rocznica zbrodni w Lesie Szpęgawskim, z uwagi na trwającą epidemię uroczystości mają charakter kameralny. W obecności wyłącznie zaproszonych gości, władz samorządowych oraz ograniczonej liczby członków organizacji i stowarzyszeń kombatanckich zostanie wygłoszone okolicznościowe wystąpienie, odprawiona będzie krótka modlitwa oraz na pomniku głównym zostaną złożone kwiaty. Możemy to miejsce kaźni odwiedzić prywatnie.
 
Zmarła ś. p. Józefa Galikowska, lat 100, zam. w Karolewie. Pogrzeb odbędzie się w środę (30.09.) o godz. 11.00. Różaniec za zmarłą będzie w kościele: w niedzielę o godz. 17.00, w poniedziałek i wtorek ok. godz. 19.15. Rodzina prosi, aby nie przynosić kwiatów na pogrzeb, a złożyć ofiarę do puszek na rzecz chorej Oleński ze Studzienic. Zdrowaś Maryjo... Wieczny odpoczynek...
 

Jest do nabycia prasa katolicka: na stoliku wyłożony jest nowy nr „Pielgrzyma” i czasopismo W Rodzinie oraz są jeszcze inne czasopisma katolickie. Jest również książkowy Kalendarz Rolników do nabycia w zakrystii lub plebanii w cenie 30 zł. Ofiary za nie można zostawić w koszyku na stoliku. Po drugiej stronie znajdują się czasopisma „ze starą datą”, które można zabrać do domów za darmo.
 
ZBIÓRKA   DO   PUSZEK   DLA   UCHODŹCÓW   NA   WYSPIE   LESBOS.
Wiadomości i obrazy pożaru obozu i koczowiska i dramatyczny los kilkunastu tysięcy uchodźców na wyspie Lesbos wywołują przerażenie i wzbudzają niezwykle dramatyczne apele o solidarność z ofiarami. W związku z powyższym biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, odpowiadając na apel Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Prezydium KEP zwraca się z prośbą o przeprowadzenie przez parafie zbiórki do puszek przed kościołami diecezji pelplińskiej, po każdej Mszy Świętej, w niedzielę 27 września br., która obchodzona jest jako Dzień Migrantów i Uchodźców.
 
Pary, które planują  zawrzeć sakrament małżeństwa jeszcze w tym roku lub w przyszłym, prosimy o uczestnictwo w programie przygotowania do małżeństwa:
    Weekend dla narzeczonych z lekcją tańca. Jest to obowiązująca w naszej diecezji forma przygotowania do sakramentu małżeństwa prowadzona przez małżonków i księży. Terminy i zapisy na stronie:
www.ewangelizacjapelplin.pl

W raz z rodzicami małej Oleńki Dzienniak ze Studzienic składamy wszystkim serdeczne podziękowanie za wszelkie dobro i pomoc w organizowaniu pikniku, a przede wszystkim za złożone ofiary pieniężne w wysokości ponad 20 tyś zł. Za te życzliwe serca i ofiarność niech dobry Bóg wszystkim błogosławi. Jednocześnie nadal prosimy o wsparcie w modlitwie i również materialnie. Bóg Zapłać!!!
 
W tym tygodniu patronują nam:

  • 28 IX  – św. Wacław (ok. 903-935?), książę czeski, który zginął za wiarę w Chrystusa z rąk swego brata, poganina; jest patronem Czech.

  • 29 IX – Święci Archaniołowie: Michał, Gabriel i Rafał, najwięksi wśród aniołów z powodu szczególnych zadań, jakie Pan Bóg im powierza.

  • 30 IX – św. Hieronim (ok. 345-419 lub 420), prezbiter, doktor Kościoła, któremu zawdzięczamy tłumaczenie Pisma Świętego na język łaciński.

  • 1 X – św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873-1897), dziewica i doktor Kościoła, patronka misji katolickich.

  • 2 X – Święci Aniołowie Stróżowie, nasi niebiescy opiekunowie.