Dziewiętnasta Niedziela Zwykła 09.08.2020

DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
9 sierpnia 2020

W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wzroście zakażeń koronawirusem. W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apelujemy ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych. Wakacyjny czas sprzyja wypoczynkowi, podróżowaniu i spotkaniom z najbliższymi, może on jednak osłabić naszą czujność. Epidemia się nie skończyła i dlatego – w trosce o zdrowie wszystkich, zwłaszcza osób bardziej narażonych – prosimy o roztropność i konsekwentne stosowanie zaleceń sanitarnych.

Wykorzystajmy nasze wakacyjne wędrówki, pielgrzymki, indywidualny odpoczynek na stworzenie właściwej duchowej atmosfery, niezbędnej, aby odczuć bliską obecność Boga i umocnić naszą wiarę. Powierzajmy je Bożej Opatrzności przez ręce naszej niebieskiej Matki – Pani Jasnogórskiej, do której w tych sierpniowych dniach wielu ludzi kieruje swoje kroki.

W poniedziałek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258), patrona naszej diecezji. Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II.

W środę zapraszamy na wspólną modlitwę podczas Nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. W Górze Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 19.00.

W piątek, będzie dzień modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka i w intencji naszej Ojczyzny. Od godz. 18.30 do 21.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończy się Apelem Jasnogórskim.

W sobotę, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia. W samą uroczystość Msze Święte w naszym kościele o godz. o godz. 7.30, 9.00, 10.30 i 16.00. W kościele filialnym w Górze doroczny odpust. Suma odpustowa o godz. 12.00, którą odprawi ks. Paweł Orłowski, wikariusz ze Zblewa.

W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione po wszystkich Mszach świętych. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.

W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu.

Za tydzień w niedzielę po Mszach św. zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanych w wyniku wybuchu w Bejrucie w Libanie.

W związku z wysokimi kosztami wywozu śmieci z cmentarza, po raz kolejny zwracamy się z prośbą o zabieranie śmieci z grobów swoich bliskich do pojemników na swoich posesjach.

Jest do nabycia prasa katolicka: nowy nr „Pielgrzyma” i czasopisma „W Rodzinie” oraz są jeszcze inne czasopisma katolickie wyłożone na stoliku.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych ludzi, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 18 sierpnia 2020 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej www.seminariumpelplin.pl oraz w gablocie ogłoszeń w naszym kościele. Można się z nimi zapoznać także w biurze parafialnym.

Załącznik

• 10 VIII – św. Wawrzyniec (†258), diakon i męczennik, patron diecezji pelplińskiej.

• 11 VIII – św. Klara (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia klaryskami.

• 14 VIII – św. Maksymilian Maria Kolbe (1894-1941), franciszkański kapłan i męczennik obozu w Auschwitz, który oddał życie za współwięźnia.