III Niedziela Wielkanocna 2020

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
TRZECIA NIEDZIELA WIELKANOCY
26 kwietnia 2020

 

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że liczba osób, które będą mogły uczestniczyć we Mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni.
W kościele od 20 kwietnia na 1 osobę ma przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.
 
W kościele w Pinczynie mogą przebywać jednocześnie 52 osoby,
a w kościele w Górze może przebywać jednocześnie 15 osób,

nie licząc osób sprawujących posługę (ministranci, szafarze).
Wszyscy wierni są zobowiązani bezwzgldnie, aby zakryć usta i nos, maseczką ochronną.

Bardzo prosimy o zastosowanie się do tych zaleceń państwowych jak i prośby naszego ks. Biskupa oraz Episkopatu.

 
Prowadzone są zawsze w Niedzielę o godz. 9.00 i 10.30 transmisje Mszy świętych z naszego kościoła parafialnego na kanale YouTube i na Facebooku naszej parafii. (stosowne linki są podane w ogłoszeniach: Transmisja Internetowa).
Również w każdą niedzielę do odwołania będzie Msza święta o godz. 14.30.


Dla lepszego zrozumienia komunii duchowej można obejrzeć poniższe filmiki:
o. Adam Szustak OP – Co to jest komunia św. duchowa?

https://www.youtube.com/watch?v=VHqlBgY1Yf8
o. Adam Szustak OP – Jak należy przyjmować komunię św.:
https://www.youtube.com/watch?v=jNyepRZPt1M&list=PLVdrvbY9AVQpwKPjvtbHnyp1jyqlzlkgR&index=48
o. Remigiusz Recław SJ  - komunia duchowa w czasie pandemii:
  https://www.youtube.com/watch?v=sv8KAxhYUDY

 
Dziś przypada trzecia niedziela Wielkanocy. Przeżywamy okres radości płynącej z doświadczenia mocy Chrystusa zmartwychwstałego. Ta moc uzdalnia nas do kochania innych i tworzenia z nimi autentycznej wspólnoty – komunii, szczególnie w czasie panowania epidemii koronawirusa w naszej Ojczyźnie i całym świecie. Okres od zmartwychwstania do wniebowstąpienia Pan Jezus poświęcił tym, których najbardziej umiłował. Spróbujmy wejść do tego grona, poczujmy się zaproszeni do bliskiego przebywania ze Zmartwychwstałym, które najlepiej realizuje się poprzez nasz udział w Eucharystii osobiście lub za pośrednictwem środków społecznego przekazu do której szczególnie nadal zachęcamy.
 
W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny i 4 Narodowe czytanie Pisma Świętego. Pismo Święte, zwłaszcza księgi Nowego Testamentu, przybliżają nam Chrystusa jako naszego Pana i Mistrza. Nie tylko dzisiaj, w Niedzielę Biblijną oraz w ciągu tego rozpoczynającego się Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.
 
W ostatnią niedzielę kwietnia z inicjatywy MIVA Polska tradycyjnie obchodzona jest Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność, dostrzegamy, jak pilna jest potrzeba modlitwy o bezpieczne poruszanie się po drogach i wzajemny szacunek między kierowcami.
 
We wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego.
 
We wtorek 28 kwietnia zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.00 po jednym z rodziców dzieci Pierwszo – komunijnych ponieważ będą ważne ogłoszenia dotyczące uroczystości komunijnej, która w tym roku będzie jesienią!!!  W plebanii są do odbioru szatki dla dzieci klas III idących w tym roku do Komunii św. w cenie 195 zł.
 
W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i wieczorną Mszę Świętą o godz. 18.00.
 
W czwartek po Mszy św. o godz. 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 
W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Okazja do spowiedzi świętej pierwszopiątkowej będzie w następujących godzinach: 16.00 – 17.30. W piątek przez przyjęcie Komunii św., nawet duchowej, wynagradzamy Panu Bogu wszelkie zniewagi i brak żalu za popełnione grzechy.
 
Wskazówki odprawiania praktyki pierwszych sobót oraz pierwszych piątków miesiąca można przeczytać w zakładce Pierwsze piątki.
 
W piątek rozpoczniemy maryjny miesiąc – maj. W szkole Maryi uczmy się całkowitego oddania Bogu i braciom. Nabożeństwo majowe będziemy celebrowali codziennie TYLKO w naszym kościele o godz. 18.00 w łączności z wieczorną Mszą św. W TYM ROKU ZE WZGLĘDU NA STAN EPIDEMII NIE WOLNO ODPRAWIAĆ NABOŻEŃSTW TRADYCYJNIE PRZY KRZYŻACH I KAPLICACH PRZYDROŻNYCH!!! Zadbajmy też o wizerunki Maryi w naszych domach i w przydrożnych kapliczkach i przy krzyżach. Rodzinnie gromadźmy się tylko w naszych domach na wspólnym odmawianiu Litanii Loretańskiej, na śpiewaniu pieśni maryjnych, na różańcu czy wieczornym Apelu Jasnogórskim. Dziękujemy wszystkim tym, którzy dbają o dobry stan i piękny wygląd Krzyży i Kapliczek przydrożnych w naszej parafii.
 
Ksiądz Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 1 maja br.
 
We wspomnienie Świętego Józefa Robotnika, 1 maja, będziemy prosić go o wrażliwość sumień i ład moralny w życiu społecznym. Na modlitwie prosić będziemy w intencji bezrobotnych i poszukujących pracy.
 
Nie będzie tradycyjnych odwiedzin chorych w pierwszy piątek maja w ich domach. Kto z chorych chciałby jednak kapłana w domu z Sakramentem chorych musi to zgłosić wcześniejszej telefonicznie lub emailowo. Sakrament będzie udzielany przy zachowaniu należytych zasad higieny (w pomieszczeniu znajduje się tylko osoba przyjmująca sakrament).
 
3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku jest to niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę, 2 maja. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane według następującego porządku: o godz. 7.30; 9.00; 10.30; w Górze o 12.00 i o 18.00. Podczas liturgii ponowimy Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
 
W pierwszą sobotę oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki. Róże różańcowe zapraszamy na Różaniec o godz. 7.00. Nie będzie tradycyjnego spotkanie w salce po Mszy św.
 
W sobotę przypada również doroczny Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Narodowej. Modlitwą ogarniemy rodaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny. Nie zapomnijmy też o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.
 
Nie ma czasopism katolickich. Nasz dwutygodnik „Pielgrzym” można pobrać w wersji elektronicznej ze strony wydawnictwa: http://pielgrzym.pelplin.pl/wiadomosci-pielgrzyma/6895-pielgrzym-numer-8-2020-pobierz-za-darmo
 
Czas wiosennych porządków idzie pełną parą, również na cmentarzu. Bardzo prosimy, aby w tym trudnym czasie dla wszystkich, w miarę możliwości, śmieci z grobów naszych bliskich zabierać do swoich domów. Dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli pozytywnie na nasz apel i zabierają śmieci do domów.
 
Serdeczne podziękowanie za składane ofiary na utrzymanie parafii czy to osobiście w plebanii czy na konto bankowe parafii. Warto też wiedzieć, że jeśli na przelewie wskażemy jako cel „darowiznę na cele kultu religijnego”, umożliwi to uzyskanie zwolnienia podatkowego do wysokości 6% naszego rocznego dochodu.
 
W przyszłą niedzielę, 3 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. Tak zwana Niedziela Dobrego Pasterza rozpocznie Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Z tej racji będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się chętni do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników coraz mniej.
 
W tym tygodniu patronują nam:

  • 29 IV – św. Katarzyna Sieneńska (1347-1380), dziewica i doktor Kościoła, w 1999 roku św. Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

  • 2 V – św. Atanazy (295-373), biskup i doktor Kościoła.