Niedziela Palmowa 2021

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
28 marca 2021

Przypominamy, że zmieniło się rozporządzenie rządu w sprawie ilości osób przebywających w kościele, teraz to 1 osoba na 20m2. Nadal zachowujemy odstęp, dlatego w kościele będziemy zajmować co drugą ławkę i zasłaniamy nos oraz usta maseczką ochronną.
Nie jesteśmy z tego zwolnieni!!!
Bardzo prosimy o kategoryczne przestrzeganie tych wytycznych!!!
Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych!!!

Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.

Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.

Zapraszamy
o godz. 15.30 na ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjny, które w tym roku głosi ks. Michał Kucharski, wikariusz z parafii św. Michała w Skarszewach. Serdecznie dziękujemy za słowo do nas skierowane.

We
wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego.

W środę od godz. 8.00 odwiedzimy chorych z komunią w ich domach. Bardzo prosimy o zgłaszanie telefoniczne dodatkowych chorych, którzy z okazji świąt chcieliby skorzystać z posługi sakramentalnej kapłana.

W
środę w kościele Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

W Wielki Czwartek będzie celebrowana tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Liturgia tej Mszy Świętej w naszym kościele rozpocznie się o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do godz. 21.00.

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. W tym roku Adorujemy Krzyż tylko przez przyklęknięcie, głęboki skłon (NIE CAŁUJEMY KRZYŻA!!!). Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18.00. Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 8.00. O godz. 21.30 Gorzkie Żale i zakończenie Adoracji. Tego dnia przypada rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Pamiętajmy, że papież i jego nauczanie to dar, którego nam, Polakom, nie wolno zmarnować.

Wielka Sobota – dzień, w którym Kościół trwa przy grobie Pańskim, rozważa mękę i śmierć Chrystusa, Jego zstąpienie do otchłani, a także oczekuje na Jego Zmartwychwstanie. W tym dniu Kościół powstrzymuje się od celebrowania Eucharystii. Adoracja Pana Jezusa w grobie od godz. 8.00 do godz. 21.00.

Święcenie pokarmów odbędzie się na świeżym powietrzu wokół kościoła o godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.00 i 15.00, w Górze o godz. 12.00.
W tym roku tzw. „święconka” może mieć również charakter liturgii domowej w czasie wielkanocnego śniadania. Tekst znajduje się w zakładce u dołu strony internetowej  Błogosławieństwo pokarmów można wykorzystać w czasie wielkanocnego święcenia pokarmów.

W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 21.00.

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. o godz. 7.30; 9.00; 10.30 i 16.00. W Górze o godz. 12.00.

W
Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 7.30; 9.00; 10.30 i 16.00. W Górze o godz. 12.00.

Rozpoczęła się już wiosna, a więc czas wiosennych i świątecznych porządków, również na cmentarzach. Bardzo prosimy, aby w tym trudnym czasie dla wszystkich, w miarę możliwości, śmieci z grobów naszych bliskich zabierać do swoich domów. Wielu parafian już to robi, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy za ten gest.

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy obfitości łask Bożych i opieki Matki Najświętszej na każdy dzień. Miłej i błogosławionej niedzieli.

We wtorek 23.03. odbył się pogrzeb śp. Urszuli Rytelewskiej, lat 63, zam. na ul. Głównej.
We wtorek 30.03. o godz. 13.00 odbędzie się pogrzeb śp. Reginy Leszki, lat 78, zam. na ul. Sportowej, po Mszy św. pogrzebowej trumna z ciałem przewieziona będzie na cmentarz parafialny do Starej Kiszewy. Różaniec za zmarłą w Kościele w Pinczynie w niedzielę po Mszy św. o godz, 16.00, w poniedziałek po Mszy św. o godz. 18.00. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…