Niedziela Palmowa 2022

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ
10 kwietnia 2022

Dziś Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej. Wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Błogosławieństwo palm podczas każdej Mszy Świętej. Uroczysta procesja z palmami w czasie Mszy Świętej o godz. 10.30. Po sumie konkurs na najpiękniejszą palmę ręcznie wykonaną. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy obchód Wielkiego Tygodnia.
Dzisiaj jest wyjazd młodzieży do Kościerzyny na Diecezjalne Spotkanie. Wyjazd o godz. 12.00, powrót ok. 18.00. Młodzież klas VIII jedzie obowiązkowo w ramach przygotowania do bierzmowania.

Dziś także przypada 12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. W naszej modlitwie pamiętajmy o tych, którzy wówczas zginęli.

Zapraszamy o godz. 15.30 na ostatnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjny, które w tym roku głosi ks. wikariusz ze Skarszew. Serdecznie dziękujemy za słowo do nas skierowane.

Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii:
  • we wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego,
  • w środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,

W Wielkim Tygodniu będziemy przeżywali największe tajemnice naszego zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niech będzie to czas naszego zamyślenia nad relacją do Boga i aktywnego udziału w celebracjach Triduum Paschalnego, które stanowi centrum roku liturgicznego.

Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Ta celebracja upamiętnia ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. Na zakończenie Mszy Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony w procesji do kaplicy adoracji. Za śpiew hymnu „Sław, języku, Tajemnicę” można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy w naszej świątyni potrwa do godz. 21.00.

W tym roku, 14 kwietnia, w Wielki Czwartek przypada także ustanowione przez Sejm RP święto Chrztu Polski. Dziękując Bogu za dar wiary, módlmy się, abyśmy byli wierni chrześcijańskiemu powołaniu.

Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby Kościół nie sprawuje Eucharystii, ale trwa na modlitwie, rozważając mękę i śmierć Zbawiciela. Liturgia Męki Pańskiej z adoracją krzyża rozpocznie się o godz. 18.00. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Adorujemy Krzyż tylko przez przyklęknięcie, głęboki skłon (NIE CAŁUJEMY KRZYŻA!!!), a podczas liturgii adorować będziemy w ławkach. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie procesyjnie przeniesiony do grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim potrwa do godz. 22.00, a o godz. 21.30 odśpiewamy wszystkie trzy części Gorzkich Żali. Ofiary składane tego dnia na tacę są przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej.

W Wielki Piątek wszystkich między 18. a 60. rokiem życia obowiązuje post ścisły, czyli powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie trzech posiłków, w tym jednego do syta. Osoby, które ukończyły 14 lat, obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Wielka Sobota jest dniem ciszy Kościoła po śmierci Zbawiciela. Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Zapraszamy serdecznie na adorację Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim od godz. 8.00. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego. W oczekiwaniu na radość poranka wielkanocnego trwajmy w zadumie nad śmiercią Zbawiciela. Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny w kościele o godz.: 10.00, 11.00, 12.00 i 15.00, w Górze o godz. 12.00.

W sobotę, 15 kwietnia, przypada 95. rocznica urodzin papieża seniora Benedykta XVI. W naszej modlitwie dziękujmy za jego posługę w Kościele i wypraszajmy mu obfitość Bożych darów.

Wigilia Paschalna w Wielką Noc Światła, Słowa, Chrztu i Eucharystii rozpocznie się o godz. 21.00 (jak przed rokiem!). Jest to Msza św. najważniejsza i najbardziej uroczysta w całym roku kościelnym, nazywana „matką wszystkich liturgii” i ona jest Rezurekcją, a nie jedynie procesja. Dlatego gorąco zapraszamy i zachęcamy do licznego udziału w tej liturgii. Na odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które mają miejsce w czasie ceremonii paschalnych przynosimy świece. W tym roku – jak poprzednio – obrzędy nocne dopełni procesja rezurekcyjna z zapalonymi świecami – pójdziemy dookoła kościoła. Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w tej celebracji.

W Niedzielę Wielkanocną Msze św. o godz. 9.00; 10.30 i 16.00. W Górze o godz. 12.00.

W Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 7.30; 9.00; 10.30 i 16.00. W Górze o godz. 12.00.

Spotkanie służby liturgicznej (ministrantów, lektorów) i wszystkich, którzy chcą aktywnie włączyć się w przygotowanie celebracji Triduum Paschalnego:
14 kwiecień (Wielki Czwartek) o godz. 12.00;
15 kwiecień (Wielki Piątek) o godz. 9.00;
16 kwiecień (Wielka Sobota) o godz. 13.00.

W poniedziałek 11.04. o godz. 10.00 odbędzie się pogrzeb śp. Tadeusza Czecholewskiego, lat 67, zam. w Karolewie. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Rozpoczęła się już wiosna, a więc czas wiosennych i świątecznych porządków, również na cmentarzach. Bardzo prosimy, w miarę możliwości, śmieci z grobów naszych bliskich zabierać do swoich domów. Wielu parafian już to robi, za co jesteśmy bardzo wdzięczni i dziękujemy za ten gest.

Zapraszamy  na  pielgrzymkę parafialną  Polska  –  Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 4 – 10 lipiec 2022. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa. Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS. Prosimy już konkretnie deklarować udział w lipcowej pielgrzymce na południe Polski i miejsca urodzenia św. Elżbiety dokonując przedpłaty min. 500 zł. Można to uczynić w biurze parafialnym do końca marca.