Ósma Niedziela Zwykła 2022

ÓSMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
27 lutego 2022

Dziś ósma niedziela zwykła w roku liturgicznym. Każda niedziela to dzień spotkania z Panem w tajemnicy Eucharystii, wytchnienia od codziennych obowiązków oraz pogłębienia relacji z najbliższymi. Posileni na Świętej Wieczerzy wykorzystajmy dobrze czas dany nam przez Boga.

Dziś, w ostatnią niedzielę lutego, tradycyjnie rozpoczynamy 55. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. To zaproszenie do modlitwy indywidualnej i wspólnotowej o trzeźwość w naszych rodzinach. Z darem modlitwy możemy także podjąć abstynencję oraz inne wyrzeczenia w intencji tych, którzy nadużywają alkoholu lub cierpią z powodu choroby alkoholowej najbliższych.

Dzisiaj i w środę popielcową po wszystkich Mszach św. zbiórka do puszek na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie, szczególnie dla uchodźców, którzy przybędą do Polski.

We wtorek, 1 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 roku ma on rangę święta państwowego. W naszej modlitwie pamiętajmy o wszystkich, którzy w trudnych czasach komunistycznego reżimu podejmowali walkę o wolność i suwerenność naszej ojczyzny.

W najbliższą środę, 2 marca, przypada Środa Popielcowa rozpoczynająca w Kościele czas Wielkiego Postu. To dzień, kiedy wchodzimy na drogę pokuty i nawrócenia. Zewnętrznym znakiem takiej postawy jest obrzęd posypania głów popiołem. Kapłan posypując nasze głowy, wypowie słowa: Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”. Ten starożytny gest jest wyrazem pokuty, uniżenia przed Bogiem. Msze Święte tego dnia w Pinczynie o godz.: 7.00, 10.30, 17.00 i 18.30, w Górze o godz. 16.00.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły (jeden posiłek do syta i dwa mniejsze oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych). Do zachowania postu ścisłego zobowiązani są wierni pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Natomiast wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. W myśl przykazań kościelnych czas Wielkiego Postu jest także okresem pokuty, dlatego jako wierzący nie organizujemy hucznych zabaw i nie bierzemy udziału w takich spotkaniach.

W Środę Popielcową rozpoczynają się także Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty, które potrwają do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu.

Pomocą w przeżywaniu czasu pokuty i nawrócenia będą nabożeństwa wielkopostne. Zapraszamy serdecznie na DROGĘ KRZYŻOWĄ w piątki o godz. 17.00 oraz na nabożeństwo GORZKICH ŻALI z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. 15.30. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej obowiązkowo uczestniczy młodzież przed bierzmowaniem i dzieci klas III. W piątki po Drodze Krzyżowej kolekta na kwiaty do Grobu Pańskiego.

Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii:

• we wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego,

• w środę wyjątkowo o godz. 18.30 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,

• w czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 7.00.

Kandydatów do bierzmowania zapraszamy obowiązkowo na spotkanie w czwartek o godz. 18.00, spotkanie rozpoczyna się już Mszą św.. Na spotkanie wystarczy, że przyjdzie sama młodzież, bez rodziców.

W sobotę (05.03) o godz. 13.00 w salce przy plebanii mierzenie szat dzieciom do I Komunii św.. Zainteresowani kupnem nowych szatek prosimy o zgłoszenie się z dziećmi, jak również ci, którzy chcieliby odsprzedać lub oddać szatki z poprzednich lat mogą przyjść tego dnia do salki.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca:

• w czwartek modlitwy o uświęcenie kapłanów i nowe powołania o godz. 18.00;

• w piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 18.00, spowiedź święta od godz. 16.00 do godz. 17.00;

• w sobotę, Róże różańcowe zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00 (na Adorację Najświętszego Sakramentu z różańcem). Po Mszy św. nie będzie tradycyjnego spotkanie w salce!!!

Odwiedziny chorych w tym tygodniu będą: ks. proboszcz w piątek od rana, a ks. wikariusz w sobotę od godz. 8.00, ze względu na zmianę planu w szkole.

W piątek 4. marca, od godz. 16.00 do soboty, 5. marca, do godz. 17.00 w kościele w Borzechowie odbędzie się „24 godziny Męki Pańskiej”, to adoracja Najświętszego Sakramentu i rozważanie Męki Pańskiej w intencji pokoju na Ukrainie – ks. proboszcz, Żywy Różaniec i Wojownicy Maryi serdecznie zapraszają do wspólnej modlitwy.

W piatek, 4 marca, przypada liturgiczne święto Świętego Kazimierza, królewicza. Od 2018 roku sobota przed pierwszą niedzielą Wielkiego Postu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest Dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Dnia 5 marca (sobota) o godz. 6.15 wyjazd na pielgrzymkę do Częstochowy na Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi. Zainteresowanych prosimy o punktualne przybycie w okolice parkingu przy kościele w Pinczynie.

Za tydzień w niedzielę na pierwszych trzech Mszach św. (7.30; 9.00; 10.30) grać i śpiewać będzie znany nam już dobrze zaprzyjaźniony zespół muzyczny „Benedictus”, śpiewa w nim nasza parafianka p. Ania Tomasiak. Zespół niedawno nagrał nową płytę, którą będzie można nabyć po Mszach św.

Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy postępów w rozumieniu tajemnicy Chrystusa oraz doświadczenia bliskości Pana i mocy Jego słowa w codziennym życiu.

Zapraszamy  na  pielgrzymkę parafialną  Polska  –  Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 4 – 10 lipiec 2022. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa. Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS. Prosimy już konkretnie deklarować udział w lipcowej pielgrzymce na południe Polski i miejsca urodzenia św. Elżbiety dokonując przedpłaty min. 500 zł. Można to uczynić w biurze parafialnym do końca marca.