Piąta Niedziela zwykła

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
9 lutego 2020

 
Dziś na Eucharystii gromadzi nas Chrystus w piątą niedzielę w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej i uważniej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.
 
We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata.
 
Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. W naszym kościele specjalne nabożeństwo dla chorych będziemy o godz. 18.00 z nowenną do św. Antoniego.
Od godz. 18.30 do 21.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji chorych, naszej Ojczyzny i Ojca świętego. Zakończenie Adoracji o 21.00 Apelem Jasnogórskim.

 
W środę w Pinczynie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. W kościele filialnym w Górze Nowenna do MBNP o godz. 17.00.
 
W czwartek po Mszy św. o godz. 7.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.
 
W piątek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, m.in. do Bułgarii i na Morawy. Wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy.
 
W święto Cyryla i Metodego modlimy się za narody słowiańskie. Pamiętajmy, że Kościół jest jeden, choć od wieków gromadzi różne narody, tradycje i obrządki. Jako chrześcijanie jesteśmy budowniczymi jedności, choćby poprzez codziennie kierowaną do Pana Boga prośbę o pokój na świecie, ład moralny, o zgodę między narodami i swobodę głoszenia Chrystusowej Ewangelii.
 
Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako m.in. patron zakochanych. Niech to będzie okazja także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość umacniała się i aby z Bogiem weszli na wspólną drogę życia.
 
Serdeczne podziękowanie tym panom, którzy pomagali wynosić choinki z kościoła i za wszystkie inne prace z tym związane.
 
Za tydzień kolekta na remont naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.
 
Za dwa tygodnie, tj. 16 lutego nasza kolekta inwestycyjna.
 
Ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej w tym tygodniu rozpoczyna peregrynację w Karolewie.
Jest do nabycia prasa katolicka: „Pielgrzym”, „Mały Pielgrzym” oraz czasopisma „Cuda i Łaski Boże” i „Różaniec” prosimy odebrać w zakrystii ci, co zamówili.
 
Zapraszamy  na  pielgrzymkę parafialną  Polska  –  Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 2 – 8 lipiec 2020. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa.  Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS.
 
W tym tygodniu patronują nam:

  • 10 II – św. Scholastyka (†542), dziewica, siostra św. Benedykta, wielkiego założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu.

  •  14 II – św. Cyryl (826-869), mnich, i św. Metody (między 815 a 820-885) biskup, rodzeni bracia, apostołowie Słowian działający w IX wieku; w 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy.

  • 14 II – św. Walenty (III wiek), biskup i męczennik, orędownik podczas ciężkich chorób, czczony również jako patron zakochanych.