Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
1 marca 2020

Dzisiaj przeżywamy pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Warto przytoczyć przy tej okazji słowa Świętego Jana Pawła II: „Rozpoczynający się okres Wielkiego Postu jest okazją do bardziej intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia serc i dar pokoju w sprawiedliwości dla wszystkich ludzi”. Starajmy się, aby owoce duchowe, jakie w tym czasie otrzymamy, promieniowały wokół nas, a trud stawania się lepszymi ofiarujmy także za innych, zwłaszcza za tych, którzy obrażają Pana Boga i za to nie przepraszają, oraz za pokój na świecie.

Od Środy Popielcowej do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwiec) trwa czas spowiedzi świętej i komunii świętej wielkanocnej. Postarajmy, aby znaleźć czas na przystąpienie do tych sakramentów w tym czasie łaski.

W dzisiejszą niedzielę przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny.

W środę w Pinczynie Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00. W kościele filialnym w Górze Nowenna do MBNP o godz. 17.00.

W środę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji ani gromadzenia doczesnego bogactwa. Władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości. Ponieważ Święty Kazimierz jest patronem naszych braci Litwinów, przez jego wstawiennictwo polecajmy Bożej Opatrzności Kościół i naród litewski.

Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych:
w piątki w naszym kościele parafialnym o godz. 17.00 odprawiamy Drogę krzyżową,
w kościele filialnym w Górze nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00,
a w niedziele o godz. 15.30 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym.
Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcamy wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

Przypominamy, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W czwartek dziękujemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, prosimy o nowe i święte powołania do pracy w Kościele, także z naszej wspólnoty parafialnej, podczas modlitw o godz. 18.00.

W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą.

W piątek od godz. 8.00 odwiedzimy chorych z posługą sakramentalną w ich domach.

Pierwsza sobota miesiąca. To szczególny dzień, kiedy czcimy Matkę Najświętszą i powierzamy Jej Niepokalanemu Sercu całą naszą codzienność. Róże różańcowe zapraszamy na Mszę św. o godz. 7.00 (na Adorację Najświętszego Sakramentu z różańcem), a po Mszy św. na tradycyjne spotkanie w salce.

Spowiedź święta w naszym kościele będzie:
w czwartek 5 marca 2020r. w godzinach od 16.30 do 17.30 szczególnie klasy VII
w piątek 6 marca 2020r. w godzinach od 16.00 do 17.00 zwłaszcza klasy VIII i pozostali.
Młodzież klas VII i VIII w piątek przychodzi na Mszę św. o godz. 17.00 Przypominamy wszystkim kandydatom do bierzmowania o obowiązkowej comiesięcznej spowiedzi św. Pamiętajmy, że nie sama spowiedź konkretnie w Pierwszy Piątek Miesiąca jest celem tego nabożeństwa. Spowiedź może być wcześniej. Sens Pierwszych Piątków polega na przyjęciu Komunii św. Wynagradzającej właśnie w piątek. Wszystkich parafian serdecznie zachęcam do pojednania się z Panem Bogiem i braćmi, do przyjęcia Komunii św. wynagradzającej.

Nauka przed chrztem dla rodziców i chrzestnych będzie w piatek po wieczornej Mszy św. ok. 18.30.

Za tydzień zbiórka do puszek na misje „Ad Gentes”.

Jest do nabycia prasa katolicka: czasopismo „W Rodzinie”, dla dzieci marcowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” oraz „inne czasopisma” prosimy odebrać w zakrystii ci, co zamówili.

Zapraszamy na pielgrzymkę parafialną Polska – Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 2 - 8 lipiec 2020. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa. Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS. Prosimy o zapisy i przedpłaty (400 zł) do końca marca. Liczba miejsc z dnia na dzień jest coraz mniejsza!!!

W minioną sobotę odbył się pogrzeb śp. Lidii Rucińskiej, zamieszkałej na ul. Jezierskiej.
W czwartek 5 marca o godz. 11.00 będzie pogrzeb śp. Grzegorza Brachowskiego, l.51, zamieszkały na ul. Ciskiej. Różaniec za zmarłego w poniedziałek, wtorek i środę po wieczornej Mszy św. w kościele ok. godz. 18.30.
W piątek 6 marca o godz. 13.00 będzie pogrzeb śp. Kazimierza Zaremby, l.55, zamieszkały w Pałubinku. Różaniec za zmarłego w czwartek po wieczornej Mszy św. w kościele ok. godz. 18.30. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

W poniedziałek 9 marca na godz. 19.oo organizujemy wyjazd autokarowy do kina w Starogardzie Gdańskim na film pt.: "Najświętsze Serce". Bliższe szczegóły już niebawem. Chętni już mogą zapisywać się po każdej Mszy świętej.

plakat ost2