Piętnasta Niedziela Zwykła 12.07.2020

PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
12 lipca 2020

Przypominamy, że w kościele zachowujemy odstęp i zasłaniamy nos i usta maseczką ochronną. Jeszcze w pomieszczeniach zamkniętych nie jesteśmy z tego zwolnieni!!! Bardzo prosimy o kategoryczne przestrzeganie tych wytycznych!!! Bądźmy odpowiedzialni za siebie i innych!!! Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wirus jest blisko nas!!!

Dziś przypada kolejna lipcowa niedziela. W czasie wakacji i urlopów nie zapominajmy o świętowaniu dnia Pańskiego. Niech na trasach wakacyjnych wędrówek nie zabraknie świątyń. W każdej z nich na spotkanie z nami czeka Zbawiciel – Jezus Chrystus. Pamiętajmy, aby nasze zachowanie w czasie ich zwiedzania było nacechowane powagą i należną czcią dla Boga obecnego w Najświętszym Sakramencie. Pamiętajmy o godnym stroju, o ciszy i choćby krótkiej modlitwie uwielbienia.

W środę powierzymy naszą codzienność Matce Bożej Nieustającej Pomocy podczas nowenny o godz. 18.00, prosząc Ją we wszystkich naszych osobistych, rodzinnych i wspólnotowych potrzebach. W Górze Nowenna do MB Nieustającej Pomocy o godz. 19.00.

W czwartek, 16 lipca, w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Właśnie na Górze Karmel (północno-zachodni Izrael) duchowi synowie proroka Eliasza prowadzili gorliwe życie modlitwy. Z powodu prześladowań przenieśli się do Europy i dali początek nowemu zakonowi – karmelitów, który wpisał się w historię i duchowe oblicze Kościoła. Święci, których wydały zakony karmelitańskie, należą do najpopularniejszych. W tym gronie jest Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, a spośród Polaków znany jest Święty Rafał Kalinowski.
      Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel przypomina nam o jeszcze innym ważnym rysie duchowości chrześcijańskiej, a mianowicie o szkaplerzu. Matka Boża objawiła go generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia) Szymonowi Stockowi w 1251 roku. Obiecała też każdemu, kto będzie go nosił do śmierci, że nie zazna ognia piekielnego i żadnego innego niebezpieczeństwa. Dziś wielu z nas nosi medaliki szkaplerzne. Zadbajmy o to, aby nie była to tylko dekoracja stroju. Niech to będzie znak naszej religijności, noszony z wiarą i miłością. Prośmy też Matkę Bożą, abyśmy mogli dojść szczęśliwie do naszej Góry Karmel, którą jest Chrystus. Jak Maryja, wsłuchujmy się w słowo Boże, rozważajmy je i zachowujmy w swoich sercach.
       Parafia św. Marcina w Starej Kiszewie zaprasza w niedzielę 19 lipca o godz. 12.00 na odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.

Czwartek to także16-ty dzień miesiąca, u nas to dzień modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka i w intencji naszej Ojczyzny. Od godz. 18.30 do 21.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończy się Apelem Jasnogórskim.

W najbliższych dniach przypada pierwsza rocznica poświęcenia tablicy upamiętniającej, pochodzących  z Pinczyna, policjantów: Franciszka i Ottona Gałązków, zamordowanych na Wschodzie przez NKWD. Msza święta w ich intencji odbędzie się w sobotę o godz. 17.30.

Za tydzień w niedzielę nasza kolekta inwestycyjna.

Jest do nabycia prasa katolicka: nowy nr „Pielgrzyma” i czasopismo „W Rodzinie” oraz są jeszcze inne czasopisma katolickie.

Wszystkim wyjeżdżającym życzymy, aby wakacje, urlop był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

Piesza pielgrzymka na Janą Górę

Przewodnik pieszej pielgrzymki ks. Piotr Pruski serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Wyruszy ona w piątek 31 lipca ze Starogardu Gdańskiego. Ze względu na obostrzenia i reżim sanitarny w tym roku każdego dnia będzie mogło iść ku Jasnogórskiej Pani tylko 20 osób, które będą zmieniać się sztafetowo (nie będzie możliwości noclegu). Zapisy na pielgrzymkę w tym roku prowadzone są przez stronę internetową pielgrzymki: www.pielgrzymkakociewie.pl, tam też można znależć wszystkie aktualne informacje.
        Spotkanie organizacyjne dla zapisanych osób, odbędzie się w niedziele: 19 i 26 lipca o godz. 15.00 w salkach przy kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim.
           W czasie trwania pielgrzymki dla pozostałych Pielgrzymów w kościele św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskiem będzie codziennie o godz. 20.00 Msza święta i Apel Jasnogórski. Podczas spotkania będzie też możliwe śledzenie transmisji on-line przeprowadzonych z trasy jak i zakup tegorocznych gadżetów pielgrzymkowych (koszulki, znaczki pielgrzymkowe).

• 13 lipca – Święci Andrzej Świerad (†1030-1034), z pochodzenia Polak, i jego uczeń Benedykt (†1033-1037), dwaj pustelnicy, prowadzący niezwykle surowe życie na terenie dzisiejszych Węgier.

• 15 lipca – św. Bonawentura (1218-1274), biskup i doktor Kościoła, jeden z najwybitniejszych teologów średniowiecza.