Siódma Niedziela zwykła

SIÓDMA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
23 lutego 2020

Powinniśmy pamiętać, że każda niedziela jest dniem Pańskim, dniem zgromadzenia liturgicznego, dniem rodziny chrześcijańskiej, radości i odpoczynku od pracy. Jest podstawą i rdzeniem całego roku liturgicznego, głównym dniem celebrowania Eucharystii, ponieważ jest to dzień pamiątki zmartwychwstania Pańskiego. Biorąc udział we Mszy Świętej, poświadczamy naszą wiarę, umacniamy nasze powołanie do głoszenia Ewangelii Chrystusowej w świecie.

Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcamy wszystkich parafian do podjęcia dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego tygodnia, ale także na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza z naszej parafialnej wspólnoty.

W poniedziałek i wtorek zapraszamy na wynagradzająca Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 18.30 do godz. 21.00.

Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 26 lutego, przypada ŚRODA POPIELCOWA. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz.: 7.00, 10.30, 17.00 i 18.30, w Górze o godz. 16.00.
     Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela ten gest był wyrazem wielkiego smutku, żałoby i pokuty. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki należy ograniczyć co do ilości. Post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tzw. czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek!!!

W środę w kościele filialnym w Górze Nowenna do MBNP po Mszy św. o godz. 16.00.

Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach Drogi krzyżowej, które w naszym kościele parafialnym będziemy odprawiali w piątki o godz.17.00.
        W kościele filialnym w Górze nabożeństwo Drogi krzyżowej o godz. 17.00.
Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym odprawiamy w każdą niedzielę o godz. 15.30.

W niedzielę (1 marca) na to nabożeństwo i Mszę św. o 16.00 przychodzą rodzice dzieci klas III wraz z dziećmi. Po Mszy św. spotkanie dla rodziców. Będą do nabycia książeczki do nabożeństwa dla dzieci, ich koszt 26 zł.

Dzisiaj jest nasza kolekta inwestycyjna na cele gospodarcze. Bóg zapłać za złożone ofiary przeznaczona w dalszym ciągu na remont i wymianę naszych witraży – okien w kościele parafialnych.

Jest do nabycia prasa katolicka: nowy numer „Pielgrzyma”, dla dzieci jeszcze marcowy numer „Małego Gościa Niedzielnego” oraz „inne czasopisma” prosimy odebrać w zakrystii ci, co zamówili.

Zapraszamy na pielgrzymkę parafialną Polska – Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 2 - 8 lipiec 2020. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa. Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS. Prosimy o zapisy i przedpłaty (400 zł) do końca marca. Liczba miejsc z dnia na dzień jest coraz mniejsza!!!

plakat ost2 (1)