Trzecia Niedziela Wielkiego Postu 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
20 marca 2022

Trwamy w okresie pokuty i nawrócenia – dziś przypada już trzecia niedziela Wielkiego Postu. Po raz kolejny słyszymy słowa Zbawiciela: „Nawracajcie się, bliskie jest królestwo niebieskie”. Bóg daje nam czas na wydawanie owoców nawrócenia. Nie marnujmy go.

Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę inwestycyjną na cele gospodarcze.


Zapraszamy dzisiaj i w każdą niedzielę na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym o godz. 15.30. Niech rozważanie męki Zbawiciela będzie dla nas okazją do wchodzenia w tajemnicę bliskości Pana, powstawania z upadków i dobrych postanowień.

Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii:
  • we wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego,
  • w środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • w czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 7.00.

W czwartek, 24 marca, przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich, którzy narażając własne życie, spieszyli z pomocą potrzebującym.

W piątek, 25 marca, przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Tego dnia obchodzimy Dzień Świętości Życia. Życie człowieka jest największym darem Boga. Nikt nie ma prawa tego daru niszczyć. Przykazanie Boże stoi na straży życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Dlatego aborcja i eutanazja są naruszeniem świętości życia ludzkiego. Wzywając orędownictwa Maryi, która zgodziła się być Matką Syna Bożego, polecajmy Bogu każde poczęte dziecko, aby było z miłością przyjęte, oraz osoby starsze i chore, aby były otaczane szacunkiem i pomocą.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Do modlitwy można dołączyć dowolnie wybrane dodatkowe postanowienia. Jeżeli są chętne osoby do podjęcia takiego zobowiązania to prosimy, aby zgłosić się do środy w biurze parafialnym lub w zakrystii.

Nabożeństwo drogi krzyżowej w piątek o godz. 17.00. W nabożeństwie Drogi Krzyżowej obowiązkowo uczestniczy młodzież przed bierzmowaniem i dzieci klas III. W piątki po Drodze Krzyżowej kolekta na kwiaty do Grobu Pańskiego. Niech rozważanie męki Chrystusa będzie dla nas pomocą w przeżywaniu codziennych trudności.

W związku z trwającą agresją zbrojną Rosji w Ukrainie, dnia 25 marca br., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Ojciec Święty Franciszek dokona Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. Jednocześnie Papież prosi, aby pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu. Tego dnia w kościołach nasz diecezji o godz. 17.00 w jedności z Następcą Świętego Piotra, wzniesie się modlitwa do Boga, z Aktem Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi.

W sobotę, 26 marca, w liturgii przypada wspomnienie Dobrego Łotra oraz Dzień modlitwy za więźniów. Dobry Łotr to jeden ze złoczyńców powieszonych na krzyżu obok Jezusa, do którego Zbawiciel skierował słowa: „Zaprawdę, powiadam ci, dziś będziesz ze Mną w raju”. Dziś czczony jest w Kościele jako patron więźniów oraz pokutujących i nawróconych grzeszników. Módlmy się więc za wszystkich, którzy pogubili się na drogach życia, aby weszli na drogę nawrócenia i pamiętali, że „Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia”.

W sobotę 26. marca przypada 40. rocznica śmierci ks. Józefa Bogaleckiego. Z tej okazji przybędzie do nas ks. Jan Kowalski, nasz ziomek pochodzący z Pinczyna, który jak mówi jemu zawdzięcza swe powołanie do kapłaństwa. O godz. 18.00 odprawi Mszę św. za śp. Kapłana Józefa Bogaleckiego.

Czas Wielkiego Postu to także czas, kiedy licznej przystępujemy do sakramentu pokuty i pojednania. W naszej świątyni spowiedź jest codziennie przed każdą ranną i pierwszą wieczorną Mszą Świętą. Pamiętajmy o dobrym przygotowaniu do sakramentalnej spowiedzi i wypełnieniu wszystkich warunków sakramentu pokuty.

Serdeczne podziękowanie dla wszystkich osób, które włączyły się w przygotowanie i przebieg uroczystości odpustu św. Józefa i wprowadzenie relikwii św. Elżbiety. Dziękujemy wszystkim, którzy złożyli ofiary na zakup relikwiarza i relikwiarium, dziękujemy za przygotowanie liturgii - ks. Tadeuszowi i całej służbie liturgicznej, panu Organiście za wspaniały śpiew. Dziękujemy pocztom sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej, naszej Szkoły Podstawowej i Róż Różańcowych oraz harcerzom obecnym i trzymającym wartę. Podziękowania należą się też młodzieży z Koła Caritas za pomoc w organizacji uroczystości, zawsze można na nich liczyć! Dziękujemy obecnej Familii Kociewskiej, a panu Sołtysowi, całej radzie sołeckiej i paniom z Koła Gospodyń za przygotowanie poczęstunku w świetlicy wiejskiej. Dziękujemy WSZYSTKIM PARAFIANOM i gościom za obecność i za wspólną modlitwę. WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO SKŁADAMY SERDECZNE - BÓG ZAPŁAĆ!!!
Na stoliku pod chórem znajdują się przygotowane na tę uroczystość okolicznościowe obrazki. Można je zabrać ze sobą na pamiątkę tego pięknego, wyjątkowego wydarzenia.

Jest do nabycia prasa katolicka, wyłożona na stoliku pod chórem: nowy numer „Pielgrzyma”, i czasopismo „W Rodzinie”. 

Za tydzień w niedzielę kolekta przeznaczona na Seminarium Duchowne w Pelplinie.


Również za tydzień po Mszach św. niedzielnych zbiórka na operację dla chorego Nikodema Miętkiego z Niedamowa. Dokładne informacje są na stronie www.siepomaga.pl

Zapraszamy  na  pielgrzymkę parafialną  Polska  –  Węgry, do miejsca narodzin św. Elżbiety w dniach 4 – 10 lipiec 2022. Bardzo bogaty program, odwiedzimy takie miejscowości: Sandomierz, Baranów Sandomierski, Rzeszów, Łańcut, Krasiczyn, Kalwaria Pacławska, Przemyśl, Strachocina, Haczów, Bóbrka, Sarospatak, Tokaj, Miszkolc, Stary Sącz, Bochnia, Częstochowa. Szczegóły na stronie biura podróży ARCUS. Prosimy już konkretnie deklarować udział w lipcowej pielgrzymce na południe Polski i miejsca urodzenia św. Elżbiety dokonując przedpłaty min. 500 zł. Można to uczynić w biurze parafialnym do końca marca.

 
Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy trwania przy Chrystusie i pomnażania Bożych darów oraz wydawania błogosławionych owoców nawrócenia.

Do Pana odeszli w ostatnim tygodniu śp. Henryka Kurecka, lat 90, z ul. Ks. Hoffmanna oraz śp. Henryk Sylwestrowicz, lat 56, z ul. Gajowej. Niech Bóg okaże im swoje miłosierdzie i wprowadzi do krainy życia wiecznego. Amen.