Trzydziesta Trzecia Niedziela Zwykła 15.11.2020

TRZYDZIESTA TRZECIA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
15 listopada 2020

UWAGA !!!
W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w strefie czerwonej liczba osób, która będzie mogła uczestniczyć we Mszy świętej lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni.
W kościele od 7 listopada na 1 osobę ma przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

W kościele w Pinczynie może przebywać jednocześnie 59 osób !!!
W kościele w Górze może przebywać jednocześnie 19 osób !!!

Wszyscy wierni są zobowiązani, aby zakryć usta i nos częścią odzieży lub maseczką.
Zachowujmy wciąż szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.
Bardzo prosimy o zastosowanie się do tych zaleceń.

Dzisiejsza niedziela w Kościele powszechnym obchodzona jest jako Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił ten dzień w listopadzie 2016 roku specjalnym listem apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Może i w naszym sąsiedztwie, okolicy są osoby potrzebujące pomocy. Otwórzmy nasze serca na każdą ludzką biedę i chętnie włączmy się w działalność organizacji społecznych i kościelnych, jak np. Caritas, aby pomagać innym.

W poniedziałek to 16 dzień miesiąca, dzień naszej modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka i w intencji naszej Ojczyzny. Od godz. 18.30 do 21.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończy się Apelem Jasnogórskim.

We wtorek nasz Odpust Parafialny ku czci św. Elżbiety.
Św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), nasza patronka; była żoną Ludwika IV, landgrafa Turyngii, po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki Świętego Franciszka.
Msze św. będą o godz. 7.00, 10.30 i 18.00, ta ostatnia wieczorna z udziałem kapłanów naszego dekanatu. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie ks. Andrzej Diedrich, nowy proboszcz z Kleszczewa Kościerskiego.
Na 20 minut przed Mszą św. o godz. 18.00 kapłani z naszego dekanatu słuchać będą spowiedzi świętej.

We wtorek nowenna do św. Antoniego po Mszy św. o godz. 7.00.

W środę tradycyjnie o godz. 18.00 gromadzimy się w naszym kościele na Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zaraz po niej sprawujemy wieczorną Eucharystię.

W sobotę, 21 listopada w liturgii wspominamy Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny. Gdy Maryja miała 3 lata, rodzice, Święty Joachim i Święta Anna, oddali Ją kapłanowi Zachariaszowi, ojcu Świętego Jana Chrzciciela, na wychowanie i naukę. Maryja pozostała w świątyni około 12 lat. Dla uczczenia tej tajemnicy z Jej życia od VIII wieku na Wschodzie, a od XIV wieku także na Zachodzie obchodzone jest specjalne święto.

Za tydzień w niedzielę nasza kolekta inwestycyjna. Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę na potrzeby naszego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Jest do nabycia prasa katolicka: nowy nr „Pielgrzyma” i czasopisma „W Rodzinie” oraz są jeszcze inne czasopisma katolickie wyłożone na stoliku.

Są już do nabycia świece na stół wigilijny: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, małe kosztują 8 zł, a  duże 15 zł. W sprzedaży są również kalendarze ścienne na przyszły rok w cenie: duże po 10 zł, a mały po 5 zł.

Zbliżamy się do końca roku liturgicznego. Przyszła niedziela, 22 listopada to uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, ostatnia niedziela przed Adwentem.

Listopad tradycyjnie jest czasem modlitewnej pamięci o zmarłych. Nie zapominajmy też, że w tym roku wyjątkowo przez cały listopad duszom w czyśćcu możemy ofiarować wielki dar – odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i zmówienie modlitwy w ich intencji oraz spełnienie pozostałych zwykłych warunków, tzn.: stan łaski uświęcającej, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcie Komunii św., odmówienie modlitwy w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego. Starajmy się być przy nich częściej i módlmy się za nich. Oni odwdzięczą się nam swoimi modlitwami i swoim wstawiennictwem przed Bogiem. Polecajmy ich Bożemu miłosierdziu.

Trwa jesienny, intensywny czas porządków, szczególnie na cmentarzach. Bardzo prosimy, aby w tym trudnym czasie dla wszystkich, w miarę możliwości, śmieci z grobów naszych bliskich zabierać do swoich domów, a nie wrzucać do kontenera, bo nasz kontener w zawrotnym tempie zapełnia się śmieciami. Wiele osób, mimo próśb, tego nie robi!!! Dziękujemy tym wszystkim, którzy pozytywnie odpowiedzieli na nasz apel i prośbę!!! Bóg zapłać!!!

W sobotę 14 listopada odbył się pogrzeb śp. Bronisława Rezmera, lat 72, z ul. Mostowej. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

• 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914), dziewica i męczennica, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

• 20 XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907), uczestnik powstania styczniowego w 1863 roku, sybirak, karmelita; miał niezwykły dar jednania grzeszników z Bogiem.