VI Niedziela Wielkanocna 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
SZÓSTA NIEDZIELA WIELKANOCY
22 maja 2022


Dziś szósta niedziela Wielkanocy. Słowo Boże przypomina nam, że miłość do Zbawiciela wyraża się w zachowywaniu Jego nauki. Niech udział w tajemnicy paschalnej Jezusa Chrystusa, celebrowanej w Eucharystii, umacnia naszą miłość do Zmartwychwstałego Pana i pomaga zachowywać Jego słowa w codziennym życiu.

W naszej świątyni nabożeństwa majowe w dni powszednie o godz. 18.00, w niedzielę o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy, aby śpiewem Litanii loretańskiej wypraszać wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny w naszych codziennych potrzebach. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele, zachęcamy też do odprawiania nabożeństw w kościele filialnym w Górze, przy kapliczkach w Piesienicy i Karolewie oraz domach rodzinnych.

Jutro, w poniedziałek, początek Dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Przez trzy kolejne dni o godz. 18.00 będziemy prosili o obfite plony, błogosławieństwo Boże i szacunek dla pracujących na roli, a także o to, aby nigdzie na świecie nie brakowało ludziom podstawowych środków do życia.

We wtorek, 24 maja, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Na prośbę papieża Benedykta XVI jest to Dzień modlitw Kościoła powszechnego za Kościół w Chinach. Przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela będziemy prosić Boga w intencji chrześcijan w Chinach, aby wzrastali w wierze, nadziei i miłości, a także aby mogli swobodnie wyznawać wiarę w Boga w Trójcy Świętej Jedynego.

Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii:

  • we wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego,

  • w środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,

  • w czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 7.00.


W czwartek, 26 maja, przypada Dzień Matki. Pamiętajmy tego dnia o naszych mamach. Podczas nabożeństwa majowego będziemy modlić się za wszystkie mamy, żyjącym wypraszać Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej, a dla zmarłych łaskę życia wiecznego.
Tego dnia nasz ks. proboszcz obchodzi swoje urodziny. Pamiętajmy również w modlitwach o nim, wypraszając u dobrego Boga łaskę zdrowia, błogosławieństwa oraz sił i wytrwałości w posłudze duszpasterskiej.

W piątek, 27 maja, rozpoczniemy nowennę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, którą łączyć będziemy z nabożeństwem majowym.

W sobotę, 28 maja, w naszym kościele o godz. 13.00 będzie Msza św. w intencji dzieci i rodzin naszej Parafii. Zapraszamy serdecznie do wspólnej modlitwy w intencji dzieci i naszych rodzin. Po Mszy odbędzie się Marsz dla Życia na plac przy Wiejskim Domu Kultury. Tam odbędzie się festyn dla dzieci, zorganizowany przez pana sołtysa i radę sołecką, na który przy kościele, wszystkim uczestniczącym we Mszy św. dzieciom, będą rozdawane okolicznościowe pamiątki, które będą upoważniały do darmowego skorzystania z atrakcji podczas Festynu.

W sobotę, 28 maja, przypada 41. rocznica śmierci błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1981 r.). Dziękujmy za przykład jego wierności Bogu, Kościołowi i ojczyźnie.

Jest do nabycia prasa katolicka, która wyłożona jest na stoliku pod chórem: czasopismo „W Rodzinie” i inna prasa katolicka.

W tym tygodniu dwaj kapłani naszego dekanatu będą obchodzić dostojny Złoty Jubileusz Kapłaństwa. 

  • W środę (25.05) ks. Józef Słupski, proboszcz par. Kaliska zaprasza do Kalisk, na Mszę św. dziękczynną na godz. 19.00.

  • Natomiast ks. Edward Kampen, senior z par. Kleszczewo Kościerskie, zaprasza w niedzielę (29.05) do Zblewa, na Mszę św. dziękczynną na godz. 14.00.
    Otoczmy tych dostojnych jubilatów naszą pamięcią modlitewną.


W najbliższą niedzielą przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Nowenna do Ducha Świętego w łączności z nabożeństwem majowym o godz. 16.00. Tego dnia jest Odpust we Wielu /szczegóły odpustu są na plakacie w kruchcie kościoła/.

Parafia Zblewo organizuje pieszą pielgrzymkę do Wiela w dniu 28 maja /sobota/. Wyjście o godz. 4.00 z kaplicy w Bytoni. Do przejścia ok 30 km, powitanie pielgrzymów w Wielu o godz. 12.00, Msza św. o 13.30 przed cudownym obrazem. O godz. 16.00 zorganizowany transport do Bytoni i Zblewa. Koszt autobusu 10 zł.. Zapisy w biurze parafialnym w Zblewie.

Parafia Zblewo oraz parafia Pinczyn organizuje wyjazd na spotkanie młodzieży na Polach Lednickich w dniu 4 czerwca /sobota/. Wyjazd o godz. 6.30, powrót ok. godz. 4.00, koszt 85 zł, /autokar, ubezpieczenie, wpisowe/. Zapisy u ks. Tadeusza.

 
Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Zbawiciela.

 
Zaproszenia do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

       Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, odwołując się do bł. Carlosa Acutisa, napisał do młodych ludzi: „Możesz stać się tym, czym Bóg, twój Stwórca, wie, że jesteś, jeśli przyznasz, że jesteś powołany do wielkich rzeczy. Przyzywaj Ducha Świętego i idź z ufnością do wielkiego celu: świętości. W ten sposób nie będziesz kserokopią. Będziesz w pełni sobą samym” (107). Rozeznawanie powołania do Chrystusowego Kapłaństwa jako drogi do bycia w pełni sobą to fascynujące zaproszenie.

      Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2022 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej:
www.seminariumpelplin.pl
 
 

 

ZAPROSZENIE   BISKUPA   PELPLIŃSKIEGO NA   ŚWIĘCENIA   KAPŁAŃSKIE


Drodzy Siostry i Bracia,
Bracia Kapłani!


            Za kilka dni w katedrze w Pelplinie pięciu diakonów naszego Wyższego Seminarium Duchownego przyjmie święcenia kapłańskie. Przez ostatnie dwa lata celebracja święceń była skromniejsza, przede wszystkim przez ograniczenia wynikające z pandemii. Uroczystość ta jest jednak tak ważna dla całej naszej diecezjalnej wspólnoty, że w tym roku chcemy się pełniej podzielić radością z daru nowych kapłanów.
           Nie byłoby święceń bez Bożego wezwania młodych ludzi na kapłańską drogę, zatem Panu Stworzenia najpierw składam dziękczynienie za łaskę powołania i Jemu polecam w modlitwie każdego kapłana naszej diecezji.
          Dziękuję również rodzinom przyszłych prezbiterów, parafiom, z których się wywodzą, naszemu seminarium i wszystkim otaczającym ich troską. Niech Wasze wsparcie, zwłaszcza modlitewne, wyprasza im potrzebne łaski.
         Zapraszam serdecznie  do udziału we Mszy świętej w sobotę, 28 maja br. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie, podczas której udzielę święceń kapłańskich pięciu diakonom. Niech nie zabraknie na tej uroczystości księży, sióstr i braci zakonnych oraz wszystkich, którym leży na sercu troska o powołania kapłańskie. Zapraszam też młodych ludzi, którzy zastanawiają się, czy pójść za Chrystusem. Spotkanie z przepełnionymi szczęściem neoprezbiterami może być dla Was tym momentem, który przeważy w podjęciu decyzji o głoszeniu Ewangelii współczesnemu światu jako kapłan.
             Siostry i Bracia, raz jeszcze dziękując za Wasze modlitwy oraz wsparcie powołań i powołanych, wszystkim z serca błogosławię, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

 

Wasz Biskup
+ Ryszard Kasyna