XII Niedziela Zwykła 2022

DWUNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
19 czerwca 2022

Dziś przypada dwunasta niedziela zwykła w roku liturgicznym. Centrum każdej niedzieli jest Eucharystia, czyli pamiątką męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Te wydarzenia zbawcze przypominają nam o wielkiej miłości Boga do człowieka. Niech ta świadomość towarzyszy nam na drogach nowego tygodnia.

Jutro, w poniedziałek, 20 czerwca, przypada Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. ustanowiony przez
Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy z różnych względów musieli opuścić kraj ojczysty, aby byli otaczani szacunkiem i doświadczali niezbędnej pomocy i życzliwości wśród innych narodów.

Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii:
  • we wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego,
  • w środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • w czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 7.00.

W czwartek, 23 czerwca, przypada Dzień Ojca. Będziemy żyjącym wypraszać obfitość Bożego błogosławieństwa, a dla zmarłych – wieczną nagrodę.

W czwartek, 23 czerwca, przypada liturgiczna uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela. Ze względu na przypadającą w piątek uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa została przeniesiona na dzień 23 czerwca.

W piątek, 24 czerwca, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. To także z inicjatywy Świętego Jana Pawła II Światowy dzień modlitw o uświęcenie kapłanów. Z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. O godz. 17.30 zakończenie Oktawy Bożego Ciała, ostatnia procesja, a po procesji poświęcenie wianków. Nie ma mszy św. o godz. 18.00.

Piątek jest także dniem zakończenia roku szkolnego. Zapraszamy dzieci i młodzież, nauczycieli i wychowawców na Mszą Świętą w Pinczynie o godz. 8.00, a w Górze o godz. 9.00, w czasie której będziemy w sposób szczególny dziękować za trud całorocznej pracy i prosić o Bożą opiekę na czas wakacji.

W sobotę wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Jest do nabycia prasa katolicka, która wyłożona jest na stoliku pod chórem: czasopismo „W Rodzinie”, "Pielgrzym" i inna prasa katolicka.

Nabożeństwo czerwcowe codziennie o godz. 18.00. Do czwartku włącznie jest połączone z procesją eucharystyczną.

W naszym dekanacie w najbliższym tygodniu odbędą się odpusty: w czwartek św. Jana Chrzciciela w Kleszczewie Kościerskim o godz. 18.00, w piątek Najświętszego Serca Pana Jezusa w Piecach o godz. 18.00.

Składamy serdeczne podziękowanie za przygotowanie i udział w uroczystości i w procesji Bożego Ciała. Dziękujemy za przygotowanie ołtarzy w tradycyjnych miejscach, dziękujemy Strażakom, za niesienie baldachimu w tym dniu oraz za zapewnienie bezpieczeństwa podczas procesji, dziękujemy również panom, którzy w trakcie oktawy noszą baldachim. Dziękujemy Familii Kociewskiej za obecność w strojach regionalnych, wszystkim noszącym chorągwie, różaniec, sztandary, poduszki. Dziękujemy tej garstce dzieci, które zechciały sypać kwiatki oraz dziewczętom prowadzącym te dzieci. Wszystkim zaangażowanym w jakikolwiek sposób w procesji. Podziękowania kierujemy do służby liturgicznej i pana organisty oraz orkiestry. Wszystkim za wszystko serdeczne Bóg Zapłać!!!

W ostatnim tygodniu odbył się pogrzeb śp. Iwony Flisikowskiej, l. 56, zam. w Górze. Niech dobry Bóg przyjmie ją do niebieskiej ojczyzny.

Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów oraz kształtowania własnego serca na wzór Serca Jezusowego.

W tym tygodniu patronuje nam:
  • wtorek, 21 czerwca – Święty Alojzy Gonzaga (1568-1591), jezuicki zakonnik, patron młodzieży studiującej.

Zaproszenia do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

Papież Franciszek w adhortacji apostolskiej „Christus vivit”, odwołując się do bł. Carlosa Acutisa, napisał do młodych ludzi: „Możesz stać się tym, czym Bóg, twój Stwórca, wie, że jesteś, jeśli przyznasz, że jesteś powołany do wielkich rzeczy. Przyzywaj Ducha Świętego i idź z ufnością do wielkiego celu: świętości. W ten sposób nie będziesz kserokopią. Będziesz w pełni sobą samym” (107). Rozeznawanie powołania do Chrystusowego Kapłaństwa jako drogi do bycia w pełni sobą to fascynujące zaproszenie.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodych mężczyzn, którzy rozpoznają w sobie powołanie do kapłaństwa, do rozpoczęcia formacji i studiów w pelplińskim seminarium, które jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 12 lipca 2022 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 508 830 077) oraz o złożenie w Rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów. Szczegółowe informacje na temat warunków przyjęcia są podane na stronie internetowej:
www.seminariumpelplin.pl