XV Niedziela Zwykła 2022

PIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU
10 lipca 2022

Dziś przypada piętnasta niedziela w ciągu roku. Na drogach wakacyjnego odpoczynku niech nie zabraknie spotkania z Bogiem w czasie Eucharystii. Pamiętajmy o niedzielnym obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej. Znajdźmy także czas na osobistą adorację Najświętszego Sakramentu i modlitwę, aby umacniać wieź ze Zbawicielem.

Jutro, w poniedziałek, przypada święto Świętego Benedykta, opata, patrona Europy. Ułożona przez niego reguła zakonna stała się podstawą życia wielu zgromadzeń zakonnych. Jej zasadniczym rysem były słowa: „Módl się i pracuj” (Ora et labora).

Jutro także przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to święto państwowe, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej. W naszej modlitwie pragniemy pamiętać o wszystkich ofiarach tego czasu i wypraszać im łaskę życia wiecznego.

Zapraszamy na nabożeństwa stałe w naszej parafii:

• we wtorek po Mszy św. o godz. 7.00 nowenna do św. Antoniego,

• w środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy,

• w czwartek Koronka do Miłosierdzia Bożego po Mszy św. o godz. 7.00,

• w piątek Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi św. od godz. 16.15 do 17.00.

W sobotę, 16 lipca, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, popularnie zwanej Matką Bożą Szkaplerzną. Na tej górze duchowi synowie proroka Eliasza oddawali się gorliwej modlitwie. W tan sposób narodził się zakon karmelitański, który w XII wieku ze względu na prześladowania przeniósł się do Europy.

Z kultem Matki Bożej z Góry Karmel związany jest szkaplerz. W 1251 roku Maryja objawiła się Szymonowi Stockowi (generałowi zakonu karmelitów). Zapewniła wówczas, że kto będzie nosił ten znak, nie zazna ognia piekielnego.
Jeżeli są osoby chętne do przyjęcia szkaplerza to w czasie Mszy Świętej o godz. 17.30 kolejne osoby z naszej wspólnoty będą mogły to uczynić, prosimy o wcześniejsze zgłoszenie się (szkaplerz nabywamy we własnym zakresie). Zapraszamy serdeczniej na wspólną modlitwę przez wstawiennictwo Matki Zbawiciela.

Parafia w Starej Kiszewie zaprasza na odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w niedzielę na godz. 12.00.

Jest do nabycia prasa katolicka: nowy numer czasopisma „Pielgrzym” oraz nowy numer czasopisma „W Rodzinie”, które wyłożone są na stoliku pod chórem.

Zbliża się czas żniw, a po nich każdego roku są dożynki, u nas na początku września. O przygotowanie wieńca dożynkowego i kościoła w tym roku prosimy parafian z Pałubinka.

W minionym tygodniu zmarła śp. Maria Czerwińska, lat 91, zam. ostatnio w Niemczech. Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek (11.07.) o godz. 13.00. Różaniec za zmarłą będzie przed pogrzebem. Zdrowaś Maryjo… Wieczny odpoczynek…

Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy doświadczenia bliskości Boga i opieki Matki Najświętszej, a korzystającym z wakacyjnego odpoczynku, bezpiecznych urlopów i umocnienia sił fizycznych oraz duchowych.

• poniedziałek, 11 lipca – Święty Benedykt (480-547), opat, twórca reguły zakonnej benedyktynów, patron Europy;

• wtorek, 12 lipca – Święty Brunon Bonifacy z Kwerfurtu (ok. 970-1009), biskup i męczennik, misjonarz na terenach Prus;

• środa, 13 lipca – Święci Pustelnicy Andrzej Świerad i Benedykt (I poł. XI w.), życie poświęcili pokucie i surowej ascezie;

• piątek, 15 lipca – Święty Bonawentura (1218-1274), franciszkanin, odnowiciel zakonu, później biskup, doktor Kościoła.